מאחורי הטכנולוגיה

גלי כיצד בינה מלאכותית (AI) תעזור לנו לקדם נשים בחברה הישראלית

שירה גוסקין מהנדסת למידה עמוקה באינטל ישראל
Deep Learning Software Engineer
נשואה + 2

בעולמות המחשוב, כשרוצים לזרז תהליכים ארוכים ומורכבים פונים לעבר טכנולוגיה אחת מרכזית: בינה מלאכותית (בשמה הלועזי Artificial Intelligence, או בקיצור: AI). באמצעות מודלים מתקדמים ויכולות כמו למידה עמוקה (Deep Learning) והסקה (Inference), מעבדים מצליחים לבצע תהליכים הרבה יותר מורכבים בזמן הרבה יותר קצר. הם יודעים לקחת כמויות אדירות של דאטה, ולתרגם אותם במהירות למסקנות והוראות פעולה. אבל איך מנצלים את הטכנולוגיה המהפכנית הזאת לטובת קידום נשים?
ההגיון פשוט. כל אישה שבנתה קריירה נושאת עמה מצבור עצום של ניסיון, תובנות, חכמה ומסקנות שהיא אספה לאורך הדרך. בשפה טכנולוגית: כל אשת קריירה היא בעצם הר של דאטה. באמצעות מדיה חברתית נוכל לרכז את הדאטה הזה ולייצר מאגר ענק של טיפים והמלצות מנשות קריירה מנוסות, מאגר הבינה הנשית. ובהמשך, על גבי המאגר הזה נוכל להריץ מודלים מתקדמים של בינה מלאכותית, לתת למחשב לעבד את המידע, ולהבין באמצעותו מהן ההמלצות והטיפים והמזוקקים ביותר עבור אשת הקריירה הישראלית בתחילת דרכה. בתהליך הנוכחי, ננסה להריץ על מאגר הטיפים הרחב כמה מודלים אפשריים של בינה מלאכותית, במטרה לראות אילו מביניהם יניב את התוצאה הכי טובה. יתכן גם כי המסקנות של התהליך ינבעו משילוב של כמה מהמודלים במקביל.
פירוט המודלים:

Summarization

מודל בינה מלאכותית שתכליתו סיכום. האלגוריתם יקרא את כל הטיפים במאגר ויעבד אותם במטרה לסכם ולתמצת את כלל המידע, ובכך לזקק את המסרים העיקריים, החשובים ביותר, שחוזרים על עצמם הכי הרבה.

Topic Extraction

מודל בינה מלאכותית שתכליתו חילוץ הנושאים המרכזיים. האלגוריתם יעבד את מאגר הטיפים במטרה לחלץ ממנו את הנושאים והקווים המרכזיים. באמצעות כלי זה נוכל לאפיין מוטיבים חוזרים ונרטיבים בולטים העולים בתוך מאגר הטיפים.

Clustering/Classification/Grouping

מודל בינה מלאכותית שתכליתו קיבוץ. האלגוריתם ידע לסווג את שלל הטיפים במאגר ולייצר מהם קבוצות על סמך משמעות משותפת וקווים מקבילים. באמצעותו נוכל למשל לזהות כמה טיפים משתייכים לאותה קטגוריה, ולפיכך להבין את משקלה היחסי לעומת השאר

לבסוף שלושת המודלים האלו יאפשרו לנו להפוך את מאגר הבינה הנשית, לרשימה מזוקקת ומתומצת של הטיפים החשובים ביותר, אלו המייצגים הכי נאמנה את החכמה הנשית הקולקטיבית. באמצעות בינה מלאכותית אנו שואפות לייצר שלם הגדול מסך חלקיו, שכן הוא יהיה מושתת על מגוון רחב של תובנות והמלצות ממגוון רחב של נשים.